Риболовен клуб "МЕГА"

Всичко за свиленградските риболовци
Дата и час: 01 Апр 2020 05:34

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: ТЕХНИКА НА БЕЗОПАСНОСТ
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2008 02:58 
Администратор
Аватар

Предайте опита си, за да спасим човешки живот.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: ТЕХНИКА НА БЕЗОПАСНОСТ
МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2008 19:43 
модератор
Аватар

За техника на безопасност при риболов от лодка може да се говори много и много. Аз не обичам да се правя на преписвач, иначе бих ви вмъкнал километрични статии, затова ще споделя само моето скромно мнение, което е плод на също така скромния ми опит в риболова на кльонк. Защо? Защото смятам, че този риболов е екстремен и опасен за здравето и живота. Ако някой все още мисли, че това не е така, то той живее в света на илюзорното и е застрашен да изпадне в критична ситуация, недай боже нещо по-лошо, случаи много. Опасностите биха могли да се сведат до минимум, ако се вземат всички мерки предварително. За голямо съжаление, всичко тук опира и до финансови средства. И не само това. В България този спорт се разви едва от скоро и все още на нашия пазар липсват много артикули, а тези които се предлагат до голяма степен не удовлетворяват нашите изисквания. Този риболов е най-скъпият.

1. Всичко започва с избора на лодка. По възможност за предпочитане е твърдата лодка. Това обаче е свързано с колесар, помещение за съхранение и ред други неща, разбира се и повечко финанси. Масово в момента се използуват надуваемите лодки(с мотор или без). Такива лодки се произвеждат от каучук(гумени) и от армиран PVC материал. Аз съм почитател на вторите: никаква поддръжка, 100 години живот на материала. Тук вече идва и първия проблем- надуваемите лодки се пробиват лесно. Вярно, че и се лепят лесно, но може да се случи далече от брега. Затова се избира многокамерна лодка. Аз винаги нося на борда и помпата.

2. По възможност влизайте винаги с помощник(втори човек). Той винаги е от полза в най-трудните моменти, особено ако е обучен. Втори човек на борда гарантира до голяма степен вашето здраве.

3. Добре е да ползувате спасителни жилетки, има ги на пазара по около 60-70лв.

4. Всички режещи и остри предмети трябва да бъдат обезопасени: нож, подсигурителна кука, канджа и т.н. Избягвайте връзването на куки в лодката, пригответе си няколко готови монтажа и ги сменяйте на брега.

5. Когато засечете сома, не бързайте да го вадите на повърхността, нека се умори, защото в близост до лодката е опасен, особено ако една от куките му виси от устата. Преценете големината му и решете как да го извадите- с ръкавици или с канджа. Канджата по принцип е опасна, защото след като я забиете сома започва да се върти като крокодил, острието не трябва да се показва от устата му. Пазете лодката и от шиповете на сома по коремните му перки.

6. Избирайте места с чисто дъно за пускане на лодката във вода, без тръни и остри подводни камъни. Желателно е при качване в лодката да нагазите по-навътре, поне до средата на бедрата.

7. Не на последно място- не забравяйте да се подсигурите с вода, топли дрехи и храна ако сте за повече от 5 часа. Цигари, разбира се-нервният човек сам си е враг. Първото условие в този риболов е да си спокоен. Никакъв алкохол преди и по време на риболова. Хапчета- валидол и други леки успокояващи, особено за начинаещи, а и не само, всеки сам се познава в такава ситуация- не е смешно. Ще разберете сами защо. Удовлетворете естествените си нужди. Не е желателно да се къпете в средата на водоема, особено, ако термоклина е висок- само на 2 метра под вас водата е ледено студена и може да ви пресече. Ако все пак се решите да се охладите в средата на водоема- дръжте се постоянно за лодката, за да не я гоните когато дрейфа я отнесе.

8. Сома е много активен в буря с гръмотевици. Според мен не си заслужава. Аз поне не съм толкова луд, макар че веднъж опитах. Ако е така, носете си канче да изхвърляте водата от лодката и естествено подходящо облекло. Някои лодки с твърдо дъно позволяват да им се монтира стойка за чадър, който пази от слънце и дъжд.

9. Очаквайте удара постоянно и бъдете нащрек, не провисвайте от лодката. Силна риба е и лодката може да се завърти.

10. При здрач и мъгла носете начелна лампа, най-малко за да не ви отнесе лодката на ИАРА или някой друг "спринтьор". Викането не помага.

Това е само една малка част от АБ на риболова от лодка, темата остава отворена за допълване от колегите с по-богат опит.

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2009 22:30 
Аватар

който го е страх от мечки да не оди в гората ,все пак :lol: .пък това за точка 10 ми се случи миналото лято ,добре че колегата пушеше та го видях 1 -2 секунди преди да му прегазя гуменката че както бяхме и двете лодки в обороти щеше да стане голям сакатлък :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2009 15:06 
модератор
Аватар

Разбрах най-после.Трябва да си носиш златото за да те спасят(поне заради него) ане заради моцуната която стърчи над водата......Не сън знаел ,че помага да са ева....

http://www.facebook.com/pages/Vratsa-Carp/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2009 09:06 
модератор
Аватар

Диманката е дал много верни насоки при техниката на безопасност когато се ползва лодка.Белята веднъж става и трябва постоянно да сме на щрек.Преди още да си се качил на лодката трябва да си подготвен за много ситуации.На яз.Искър съм гледал как един сом вози лодката на едни рибари в продължение на 1 ч и чак тогава те успяха да завържат влакното за една празна пластмасова туба и да я пуснат във водата.Още доста време след това якото животно си вози тубата докато най накрая влезе в плитчините и се ....предаде.След като го извадиха се оказа че беше 50 кг

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]