Риболовен клуб "МЕГА"

Всичко за свиленградските риболовци
Дата и час: 02 Апр 2020 21:12

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: тактики при фидер риболова.
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2008 11:46 
модератор
Аватар

Може би Гелето когото много уважавам е зает и няма време да пусне инфо то аз се престрашавам да го направя вместо него, за което се надявам да не ми се разсърди.Както е известно в последно време много риболовци се ориентират към ФИДЕР риболова.По тази тема е писано многократно така, че аз няма да се впускам в подробности с които да отегчавам читателите на този форум, а просто ще се опитам да поясня някои по прости техники които могат да ни послужат при този вид риболов.Фидерите се делят на light, medium, heavy.Първият вид е фидер за риболов от лек клас-21/56 гр, вторият е среден клас-28/84 гр, третия е тежък клас 56/112 гр.Първите два се използуват в стоящи води, а този от средния клас се използва и за реки с умерено течение.Тежките фидери се използват предимно за риболов на р.Дунав,Струма,Марица Добре е пръчките да са с параболична акция и с дължина от 3,60-4,50 м.Най често използваните фидери са с дължина 3,60 м.Към фидерите има хранилки с различно тегло.Те биват отворени и затворени.Първите се използват най често във водоеми със стояща вода или леко подводно течение.Те се пълнят със захранка която трябва да е не много стегната за да може при падането на дъното същата да започне да се разтваря и да прави привлекателен ароматен облак.След като се напълнят със захранка хранилките се потапят във вода, а веднага след това се овалват в суха захранка за да може при падането във водата да се разнесе по бързо аромата.След като заметнем хранилката изчакваме тя да падне на дъното.Влакното закачаме на клипса на макарата и правим с водоустойчив маркер един белег на влакното.Така при смяна на дълбочината винаги можем да се върнем на старата дълбочина.Още по сигурно е ако зад този белег вържем един подвижен възел от червен конец защото белега по една или друга причина може и да се изтрие , а възела остава там където е бил.След акто вече хранилката е попаднала на дъното изчакваме така около 1 мин и дърпаме върха на пръчката рязко на горе за да може захранаката да изпадне на мястото където ние желаем.Тази процедура повтаряме поне 6-7 пъти.След това поставяме на куката стръвта, на която ще ловим и замятаме линията там където сме подхранили предварително.Влакното не се маха от клипса.Пръчката винаги трябва да бъде под ъгъл не по малък от 45-60 градуса при наличие на течение, а иначе ъгъла е около 90 градуса. Поставя успоредно на бреговата ивица на две стойки и опъваме влакното така , че върха да бъде под леко напрежение.Шпионки,звънци и разни др.такива не се поставят а се следи върха/куивертипа/ на пръчката, който е много чувствителен и реагира почти на всяко едно кълване.При уловена риба засичането да не е грубо, а просто едно движение на китката е напълно достатъчно да засечем рибата.Влакната които се използват при този вид риболов са според мястото на което ловим но не бива да са по дебели от 0,20/0,22 мм, а повода да е от порядъка на 0,16 мм.Кукичките са в диапазона м/у № 14-№ 18 в зависимост от рибите, които ще ловим.Основното влакно свързваме с повода посредством вирбел с карабинка.Така се продотвратява усукването на повода с осн.влакно.Хранилката можем да монтираме подвижно или да я вържем на отделен повод вързан за осн.влакно, но може да я вържем и на края на линията а пък повода да е на разстояние над или непосредствено над нея..Там където има водорасли това е по добрия вариант, а когато дъното е тинесто може спокойно да поставим хранилката да се движи по осн.влакно а повода да е под нея. Затворените хранилки обикновенно се използват при риболов на фидер с бял червей , на места където течението е по силно .Обикновенно тези хранилки се напълват с нарязани торни или земни червеи омесени с малко ароматизирана захранка или пък се напълват с плуващи бели червеи, които сравнително бързо излизат през дупките на хранилката.С това с което сме напълнили хранилката от него съответно слагаме за стръв на куката.Добре е ако закачим земен или торен червей на куката и му резнем малко от опашката за да почне да кърви и да изпуска неустоим за рибите мирис.По магазините има и хранилки, които представляват една малка или средна по големина мрежичка в която има монтирана тежест, а най отгоре вирбел.Тези"мрежички" са идеални за риболов с бели червеи.Хранилката се пуска в кутията с белите червеи и се изчаква 10-на минути.През това време червеите се набиват в хранилката и после по трудно излизат от нея на по два три през дупчиците.Но пък така предизвикват интереса на риби като кефал, костур и др. Има моменти когато с фидер се вадят бройки риби в пъти повече от колкото при риболова на плувка или на дъно където излизат елитни екземпляри.Но не са редки случеите в, които са се вадели елитни екземпляри и на фидер. По нататък ще се постарая да ви, опиша техниките при риболов на фидер за различните видове риби.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: тактики при фидер риболова.
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2008 16:27 

Браво Владе, само не мога да разбера защо Геле трябва да пише по темата като той е само Геле, а ти си Владо-фидера и по водоемите те знаят така.
След това което видях от теб на Казичане миналата година мисля, че напълно си заслужил името си "фидера".
Няма да е лошо когато имаш време да разкажеш на нашите приятели от Мега клуба за тази вярвам незабравима случка на която всички състезаващи се на язовира станахме свидетели. И до ден днешен пред очите ми си почти легнал, изтощен след половин часова борба разкъсван от дилемата да скъсаш или да продължиш борбата.
Вярвайте ми приятели гледката си заслужаваше, но това е той фидера, работеща тояга от върха до дръжката, тънко влакно и бърза макара с малка кука и когато от другият край има нещо над 5 кгр. емоцията е пълна.
Още веднъж браво Владе за написаното, вярвам за всички ще бъде полезно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008 01:33 

Супер инфо си дал ;) Само ако мога да допълня колегите да не се страхуват да използват и по-тънки влакна (естествено трябва да са качествени) също зацепването на влакното е нож с две остриета.Когато сме зацепили влакното може при силния опън когато хранилката вече е отмотала влакното то да се скъса,друг минус е връщането на хранилката няколко метра поради еластичноста и опъна на линията и накрая ако закачиме доста голям екземпляр почти сигурно късане.Да допълня ,че доста малко макари имат клипс който не наранява линията.Според мен ако свикнеме да замятаме с една и съща сила няма да имаме проблем.Също някой път се получава да нямаме кълванета или те да са редки при което доста от начинаещите фидерджии зрезват въдицата без надзор-лошо (късане или фидер подводница). Задължително си намираме неподвижен орентир на срещуположния бряг (дърво,храст,табела,кофа и т.н.) така знаем посоката на замятане.Както казах достатъчно е да замятате с една и съща сила и вие винаги ще сте в хранителното петно. Замятането трябва да става плавно а не рязко и силово (за да не счупим въдицата) . Ако някой път сте сложили дадена хранилка но изхвърляте твърде близко сменетея с по-тежка (ще усетите разликата),естествено всяка хранилка ,която слагате трябва да бъде съобразена с дадения куивертип(връх).
Надявам се да съм помогнал.Също мисля че Владо няма против да допълвам както и аз :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008 01:40 

Владо интересува ме дали при риболова с порестата мрежичка на бял червей си имал много празни кълванета или пипания ,защото аз полудях един път.Питам за да разбера дали не ми е била грешката другаде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2009 11:03 
модератор
Аватар

с тази мрежичка при риболов на бял червей винаги съм имал успех.Преди да я пусна в кутията със стръвта винаги намокрям червеите за да могат да излизат по трудно и бавно през дупките.Това си е направо една хранително "бомба" особено за кефала.Не съм имал много изразени празни кълванета, а напротив

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2009 17:24 
модератор
Аватар

веднага си вземам забележка и заявявам че ще се съобразявам с правилата на форума.Повече с червено няма да пиша

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2009 13:50 

Искам да попитам при риболов на т.нар. метод-фидер каква въдица се използва,понеже монтажа е донякъде шаранджийски? :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2009 10:33 

Приятелю, първо уточни какво точно имаш в предвид под "въдица" - пръчка, макара, кошница, монтаж.
в който и магазин да влезеш и ще си отговориш сам. На тоягата си пише - фидер, на макарата тоже, за всичко останало питай и сам се ориентирай.
А монтажа принципно е много сходен с този при шаранския риболов, но основната разлика е в хранилката и финния такъм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2009 19:30 

Извинявам се,става въпрос за пръчка за Дунава-минимална дължина ?А в магазина не се знае на колко услужлив продавач ще попаднеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2009 11:09 

Колега фана ме неподготвен (по долни гащи дет са вика). На Дунава съм ловил не по-вече от 4, 5 пъти и въобще не ми е известно как се действа.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]