Риболовен клуб "МЕГА"

Всичко за свиленградските риболовци
Дата и час: 30 Мар 2020 19:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: К О С Т У Р
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2009 16:38 
Администратор
Аватар

Изображение
Костурът (Perca fluviatilis, наричана също Меше) е риба от семейство костурови. Достига дължина до 40 см и тегло до 2 кг. Живее в Европа и Азия. Широко разпространена в България в блата, езера, язовири и бавнотечащи реки. Хвърля напролет 200 000-300 000 хайверни зърна. Хищна риба, която се храни с малки рибки и безгръбначни. Има слабо стопанско значение, предимно е обект на спортния риболов.
Тялото на костура е скъсено, високо и странично сплескано. При по-едрите екземпляри тялото е по-налято отколкото при младите и се наблюдава характерна гърбица. Люспите на костура са ситни, твърди и трудно се отделят от дебелата му кожа. Има големи оранжеви очи и голяма уста със ситни зъби. На гърба си костурът има две последователни гръбни перки с бодливи лъчи, а шипове има дори на хрилните капаци.
Женските екземпляри са отчетливо по-едри от мъжките.
Костурът е хищник, който води типично дневен начин на живот. Семейство Костурови е добре представено в българските реки, язовири и водоеми, като в последно време се наблюдава териториална експанзия на популацията му.
Обикновено костурите се придвижват в стада, съставени от близки по размер риби. Сред костурите се наблюдава канибализъм, когато се срещнат две стада с голяма разлика в размерите.
Костурът е обект на риболов през цялата година, като най-много кълве привечер или рано сутрин. Често явление се наблюдава при тази риба - впити червеи в месото й.

Класификация
царство: Животни Animalia
тип: Хордови Chordata
клас: Лъчеперки Actinopterygii
разред: Бодлоперки Perciformes
семейство: Костурови Percidae
род: Костури Perca
вид: Костур fluviatilis

статия - Уикипедия

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: К О С Т У Р
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 12:55 

Абре Стефко,
кво го описваш бре ? Елате на Доспат и сичко за тоз морски вълк ще ви се изясни. По-опасен хищник надали има от таз пирания.
Няколко съвета при оборудването и ловенето на този прекрасен от спортна и кулинарна гледна точка обект:
1. Много се внимава при откачането на уловената риба - всяка една част от тялото му боде и реже, а при убождането много бързо се инфектира раната.
2. Откачането да става само със съответните уреди - кохер, клещи с човка, дълга пинсета, в краен случай с кукоизваждач.
3. Често от лакомия този хищник нагълтва стръвта чак в корема, неси правете експерименти, а жертвайте една кука, като отрежете повода.
4. Кожата на костура ксъщо е опасна и може да ви надере доста сериозно.
При ловене:
- при ловене на плувка, обикновенно подвижна, защото се търси на прилични дълбочини трябва да се има в предвид че той атакува изневиделица и плувката буквално изчезва, а тъй като е стадна риба, там където сте хванали един най-често се въртят и братчедите му.
- търсите го на педя над дъното, кано регулирате плувката съобразно дълбочината
- за да задържите стадото, най-ефикасна захранка се оказва, кръвната плазма и вареният кус кус, който се подава на малки порции, но по-често, при падането на облака костура пощурява.
- при ловене на зимни блесни, задължително блесната трябва да удря дъното, като по този начин прави облаче от вдигаще се земни частици и това именно е нещото което го привлича
- при ловене на жива стръв, най-ефикасни са симеоните (щипоците), поповите лъжички (бонбончета за хищника) и кубинките, но тъй като това е един невероятно лаком хищник, лапа сичко що се движи. Не са редки случайте когато в стомаха съм намирал по едно рибе и две или три в устата на този воден вълк
- търсете костура на места където има камъни по дъното или дълбоке места където има стена, скала, паднали клони или нещо подобно, защото на тези места му е лесно да приклещи малките рибета и ги налапа
Пожелавам на всички прекрасни мигове с този чудесен риболовен обект, а за мен и рибата с най-вкусните филета (който може да си ги одира).
На слука

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 16:15 
Администратор
Аватар

:oops: :oops: :oops:

Няма да се каня много, но тая година ще гледам да поправя грешката си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 18:56 

Костури ловя само когато ми трябва стръв за кльонкането.Или пък в ситуациите когато търсим едри каракуди на Ивайловград,пък взимат костури-тогава нема накъде.Иначе ми е много вкусен и не пропускам да си опържа от тоз специалитет.Но целенасочено за костур мисля че не бих тръгнал,при все че имам два вида блеснарки в къщи.
А на Ути Бъчваров примерно мога да му дам некой урок как се одира костур за норматив.... 8-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2009 00:19 
Администратор
Аватар

Петьо, тая година ще дойда да ме водиш за костури за стръв, че таз тояга дето я купих от тебе, трябва да се сефтоса с нещо в стила на клуба :lol: МЕГА :o

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2009 11:26 

[quote="ribaria1"]Костури ловя само когато ми трябва стръв за кльонкането.Или пък в ситуациите когато търсим едри каракуди на Ивайловград,

Е Петьо сега ти завидях направо за изказването.Велик си батка. Аз като един скромен риболовец си ходя целенасочено за костурец и лятоска на Доспат и зимъска на дупцчица. Верно, че тия под педя ги сбирам за едно приятелче дето оди с тех у градската баня и ги ползува служебно - теляк е де. Иначе завиждам на хората дето ползуват за стръв риба над 0,750 кгр., сигурно ловат Икаруси деа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2009 11:42 

virbela написа:
ribaria1 написа:
Костури ловя само когато ми трябва стръв за кльонкането.Или пък в ситуациите когато търсим едри каракуди на Ивайловград,

Е Петьо сега ти завидях направо за изказването.Велик си батка. Аз като един скромен риболовец си ходя целенасочено за костурец и лятоска на Доспат и зимъска на дупцчица. Верно, че тия под педя ги сбирам за едно приятелче дето оди с тех у градската баня и ги ползува служебно - теляк е де. Иначе завиждам на хората дето ползуват за стръв риба над 0,750 кгр., сигурно ловат Икаруси деа.

Вирбел-заяждаш ли се или просто си пълним форума.Някъде да прочете че ползвам 750 грамови риби за стръв.Въпреки че някои колеги занимаващи се с кльонкане редовно слагат риби от по половин кило.Влез в Манията при сомаджиите и ще ти се изясни ситуацията на тая тема
Велик е Стоичков-аз просто съм се нахващал на дребни риби и тоя риболов не ме кефи.Търся шарани-ако може по големи и съответно сомове.
Не съм казал че в риболова на дребни рибки няма тръпка-понякога през зимата и аз си ходя по Марица за скобарета и морунажи,но заради това че шарана и сома не е активен твърде по това време на годината.
Не разбирам ехидноста ти в случая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2009 12:27 

Петьо,
къде ти изчезна чувството за хумор бре братле. Мисля, че ме познаваш вече и си разбрал, че никога не бих се отнесъл с неуважение, още по-вече по някакъв друг начин освен сериозно към колега. Страшно съжалявам, че си ме разбрал и приел на сериозно - поднасям извинения.
Аз лично не познавам риболова на сом и затова до сега не съм коментирал и няма и да го направя, так че приемам всичко написано по въпроса изцяло на сериозно и чиста монета. Мога само да се радвам на успехите на приятелите и колегите, които го практикуват.
Честно казано пак научих нещо ново - към момента не знаех, че освен щуката и самият костур има и друг хищник който го кльопа, като изключим човека де.
Още веднъж поднасям извинения към тебе, но по това време на годината, когато риболовните излети почти са замрели можеш всичко да очакваш от крайно изнервени риболовци за какъвто се имам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2009 12:53 
модератор
Аватар

virbela написа:
Петьо,
къде ти изчезна чувството за хумор бре братле. Мисля, че ме познаваш вече и си разбрал, че никога не бих се отнесъл с неуважение, още по-вече по някакъв друг начин освен сериозно към колега. Страшно съжалявам, че си ме разбрал и приел на сериозно - поднасям извинения.
Аз лично не познавам риболова на сом и затова до сега не съм коментирал и няма и да го направя, так че приемам всичко написано по въпроса изцяло на сериозно и чиста монета. Мога само да се радвам на успехите на приятелите и колегите, които го практикуват.
Честно казано пак научих нещо ново - към момента не знаех, че освен щуката и самият костур има и друг хищник който го кльопа, като изключим човека де.
Още веднъж поднасям извинения към тебе, но по това време на годината, когато риболовните излети почти са замрели можеш всичко да очакваш от крайно изнервени риболовци за какъвто се имам.

И аз точно така те разбрах, Краси, не знам защо Петьо прие хумора ти с негативна нотка. Когато ловя сом на кльонк, използувам за стръв точно 400-500гр. костур. Много са бесни тия пущини ей, не щат да излизат от водата и не щат. Но още не съм закачил големия икарус, нито малкото пътно БРДМ-че, даже и малката асвалтна въшка се откачи.

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2009 13:19 

Не знам брате кво е да чакаш или лъжеш сом, но сигурно и там си е емоция. Единственно като млад риболовец (преди 30тина години) ходих целенасочено за сом на едно Пазарджишко язовирче в една черешова градина (с. Церово). Та там на втората нощ, между прибежките между храстите породени от килограмите изядени череши ми удари един квазимодо около 8 кгр. и понеже бех с една алуминиева пръчка (Съветска) и чешка макара ваденето не беше проблем но и кефа не беше много голям. Доста по-късно ме водеше колега от завода в който работех в началото на 80те години на Струма при Кресна. Та там бях отказан окончателно от този риболов - той залагаше едни влакна яки с големи две куки, а края на влакното вързан за изрязани гуми от вътрешна на автомобил и закачени на колчета забити на брега. Ластика действа като амортесьор и на сутринта след яко едине и пиене и добро наспиване оставаше само да извадим полу умрелите сомове. но най-голямата изненада в сомската ми одисея бе миналата година когато извадихме 10тина килограмов сом на монтаж за шаран на топче с рибен аромат.
Та пак казвам за неща дето не разбирам само мога да говоря на шега.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]