Риболовен клуб "МЕГА"

Всичко за свиленградските риболовци
Дата и час: 30 Мар 2020 18:26

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Нашите зъбати приятели
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 12:00 

Благодарско Краси.А сега да отивам да го направя пьк на гьола ще видим кое как.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 13:39 

Митаче,
много важно е да познаваш гьола братче. Щуката е един мизирабъл дето си има т.нар. пътеки. Дълго време наблюдавах селския гьол дето ходя основно за щуки и установих, че щуката се движи като по разписание по точни маршрути. Вероятно това е свързано с движението на рибетата - основна храна. Много рядко съм хващал екземпляри на напълно открити места, но и в шаварите се лови само в определен период от годината. Сега когато основна част от гьоловете са замръзнали пак по мой наблюдения, гадовете се движат основно в близост до шаварите, но не плътно до тях, а ако не е замръзнал изцяло я търси пак до някакви места с особен релеф но на дистанция на границата на замръзване.
Рибето вече трябва да ти е така нагласено и регулирано с плувката, че да е на не по-вече от 15, 20 см от повърхността.
Имай в предвид, че различните рибета за стръв имат различно поведение - едните се опитват да се изкачат на повърхността, а други се забиват към дъното, така че и това да съобразиш. Примерно каракудата се опитва да се изкачи нагоре......
Ха на слука и после ще разказваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 15:13 
модератор
Аватар

Това е монтажа, дано се вижда нещо. Стоманения повод се е скапал и е за смяна. Дължината на повода на оловото се определя съобразно дълбочината на водоема, както каза Краси. Тежеста лежи на дъното. Подбирам я максимално лека, колкото вятъра да не носи монтажа. Тапата(плувката) държи линията изпъната нагоре. Стръвта се намества на 1/3 до 1/2 от дълбочината на коритото. При удар тапата трепва, после повлича встрани. Засичам рязко, без аванс.

Изображение

Изображение

Изображение

От доста време мисля за леко отдалечаване на стоманения повод от основното влакно, но все не го правя. Не разполагам в момента с безцветен термошлаух, а друг не ми се слага, че монтажа става като коледна елха. Вярно, че щуката не е много претенциозна, но все пак.

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 16:09 

Диманчо
най-големият ми зор беше докато измисля как да отдалеча рибето от основния повод. След като открих тая измишльотина дет продават както писах по няколко една след друга на един повод и ги придобрих както виждаш от моннажа нещата си дойдоха на място. По този начин печеля едновременно няколко неща:
първо - възможността за уплитане се сведе до 0.
второ - металният повод както забелязваш е директно захванат едва ли не към основното влакно и по този начин монтажа е много чувствителен
трето - оловото се намира почти независимо от монтажа и може да се регулира по твои избор
четвърто - имам възможно най-малко възли и сглобки, което осигурява сигурност на монтажа
пето - металният повод с рибето е максимално освободен за да може да има "игра" на стръвта
шесто - подвижността на тапата ми дава компактност на монтажа и мога да замятам смело и по-навътре без да ме е страх от уплитания, нещо което при друг монтаж не може да се постигне.
Абе изобщо дано се видим на некой гьол братино и обменим виждания по въпроса, но от този монтаж съм много доволен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2009 16:14 
Администратор
Аватар

virbela написа:
Абе изобщо дано се видим на некой гьол братино и обменим виждания по въпроса, но от този монтаж съм много доволен.

Ако се дърпа да доде, ще отидем ние :mrgreen:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2009 15:14 
модератор
Аватар

Сега ми хрумна една идея. Дали няма да се получи ако втвърдя половината от повода на куката със секундно лепило. И колко ще издържи, някои казват, че във вода се размеква. Аз нямам такива впечатления. Май ще опитам един стоманен повод и един плетеняк. Ако се получи, ще може да се използува и в шаранджийството.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2009 18:34 

Dimane-това със секундното лепило и плетеняка съм го пробвал за шаранджийски монтажи става доста добре ,но не със всички плетеняци,някои направо се разпадат от лепилото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2009 19:02 

Последно една малка тайна за всички шаранджии решили да уплътнят времето до пролетта с риболов на щуки:
В последно време правя комбинация мужду риболовни такъми за риболов на шаран и ловене на щука -
понеже освен магарето (ротпод) имам и поотделно колчета, та на дългото навивам сигнализатора, а на късото гумената джаджа за задната част на пръчката (ловя щуките с един комплект по-леки тояги на 3,60м. и три малки макари Окума с байтрънер), замятам монтажа с тапата и полагам тоягата как си знаете драги шаранджии. Влакното си минава през сигнализатора, само дето нема суингер да опъва. И така бачо ви Краси си седи с дофтора на масичката и си кърка греянка, а рече ли зъбатката да бега почва да работи сигнализатора.Байтрънера не и дава повод да се плаши и гада само чака да го засека и довлека до кепа. И без друго вече съм малко кьорав и не мога да гледам се у тапата дето е на 30тина метра, а и ракишорката ме отпуща, та хем не се кьоравя, хем съм винаги в играта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2009 11:32 
модератор
Аватар

Подкрепям този метод като ефективен :!: . Ловил съм така бяла риба(сулка) на дънен(in-line)монтаж с подвижна тежест, бяла кука No.3 и стръв попче. Рибите бяха 1,5-2кг.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]